Banner
Çocuk Diş Hekimliği
Çocuk Diş HekimliğiÇocuklarımız hepimiz için çok değerlidir. Onlar için yapabileceklerimizin en iyisini yapmak  ve  onlara en iyi hayatı sunmak için her şeyi yaparız. Onlara kazandıracağımız en iyi alışkanlıklardan biri de ağız bakımı alışkanlığıdır. Diş sorunları yaşayan her yetişkin bilir ki kendi dişlerinizin yerini hiçbir şey tutmaz.  O nedenle çocuklarınıza 2 yaşından itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazandırmanız  ve 6 ayda bir diş hekimine kontrole getirmeniz  çürüksüz ve kayıpsız bir ağız sağlığının kapısını açacaktır.
 
Kliniğimizde her türlü çocuk diş tedavisini özenle ve sabırla uygulamaktayız. Muayene için geldiğinizde  tedaviler hakkında çocuğunuza özel bilgilendirmeyi alacağınızdan emin olabilirsiniz. Burada çocuk dişleri ile ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum.
 
Çocuklarda yaklaşık 6 aydan başlayan ve 2 yaşlarda biten bir süt dişlenme dönemi vardır. Bunun sonunda her yarım çenede 5 tane olmak üzere toplam yirmi adet süt dişi bulunur. Çocuklarınızın süt dişi oluşumu anne karnında başlar ve 2 yaşına kadar devam eder. O nedenle hem annenin hem de çocuğun bu dönemde kalsiyum ve fosfordan yeterli beslenmesi süt dişlerinin sağlamlığını olumlu etkiler.
 
Bu dönemde geçirilen ateşli hastalıklar, alınan bir takım antibiyotikler, karbonhidrattan zengin beslenme ve yetersiz ağız hijyeni ise ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler. Bu dönemde beslenmeye dikkat etmeniz, çocuklara çok fazla şeker çikolata yedirmemeniz, özellikle dişe yapışan jelibon tarzı yumuşak şekerlerden uzak durmanız, şeker çikolata yedikten sonra hemen su içirmeniz çürük tehdidinden korunmanız için alacağınız basit önlemlerdir.
 
Yine meyve, havuç, salatalık gibi atıştırmalıklar da doğal diş fırçası görevi  görürler.
Yaklaşık 6 yaşlarında diş dizisinin en arkasında çıkan, süt dişi olmayan yani düşüp yerine yenisi gelmeyecek olan çocuğun 1. Daimi büyük azı dişi vardır. Bu diş genellikle süt dişi zannedilir ve çocuk daha diş fırçalama alışkanlığı kazanmadıysa çok erken çürür ve kaybedilir. Bu diş ağızda çiğnemenin anahtarı dediğimiz çok önemli bir diştir. Çürümeye başlar başlamaz tespit edilip tedavi edilmeli kaybedilmemesi için ne gerekiyorsa yapılmalıdır.
 
Süt dişleri değişmeye 6- 7 yaşlarda ön grup dişlerden başlar. Sırasıyla 6- 7 yaşlarda ön grup dişler, 9- 10 -11 yaşlarda arka azı dişler, 12 yaşlarda da köpek dişler değişir. Yine 12 yaşında diş dizisinin en arkasında 2. Büyük azı dişi çıkar. Değişim yaşından önce süt dişlerinde çürük oluşmuşsa  tedavi edilmesi gerekir. Süt dişleri alttan gelecek daimi dişlere rehberlik ve yer tutma görevi görürler.
 
Erken süt dişi kayıplarında dişlerde öne doğru kayma sebebiyle yer darlığı ve çapraşıklık sorunları görülebilir. Bu nedenle süt dişleri düşme yaşına kadar yerinde tutulmalıdır. Erken kayıplarda da uygun yer tutucularla diş boşluğu korunmalıdır.
 
SİZİN İHTİYAÇLARINIZA EN UYGUN TEDAVİYİ DOKTORUNUZA MUAYENE OLARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.
AYRICA AĞIZ HİJYENİ İÇİN GEREKLİ BİLGİLERİ VE DOĞRU TEKNİKLERİ DANIŞMAK İÇİNDE KLİNİĞİMİZİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.
 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- Dolgu Tedavisi
- Diş Çekimi
- Kanal Tedavisi
- PRF – PRP Uygulamaları
- Genel Diş Hekimliği Hizmetleri
- Protez Uygulamaları
- Laminate Uygulamaları
- İmplant
- Full Porselen Kaplama
- Beyazlatma
- Ortodontik Tedaviler
 
 
Pro WEB