Banner
Dolgu Tedavisi
Dolgu TedavisiDolgu: Çürüyen dişlerde çürük dokunun uzaklaştırılarak uygun materyallerle doldurulması işlemidir. Güncel olan ve sıklıkla kullanılan 3 tip dolgu vardır.
 
Kompozit(beyaz)dolgu: kliniğimizde de sıklıkla kullandığımız bu dolgu çeşidi hem ön hem de arka dişlerde adeziv (diş dokularına biyomekanik bağlanma) teknolojinin kullanıldığı estetik bir uygulamadır. Tek dezavantajı yapım tekniğinin hassasiyet gerektirmesi ve dişin kan ve tükürükten muhakkak izole edilmedi gerekliliğidir.   Doğru tekniklerle yapıldığında çürük nedeniyle kaybedilen diş dokusunu yerine koymada en başarılı restorasyonlardan biridir. Hem uzun ömürlü hem de konforlu bir dolgu elde edilmiş olur.
 
Amalgam (siyah) dolgu: geçmişten günümüze kadar başarıyla uygulanan bir dolgu çeşididir. Dişe sadece mekanik olarak tutunan,  cıva gümüş kalay gibi metallerden oluşan alaşım bir malzemedir. Geçmişte kompozitler ve adeziv sistemler henüz keşfedilmemişken çürük sebebiyle kaybedilmiş diş dokusunun yerine konmasında sıklıkla kullanılmıştır. En büyük dezavantajı estetik olmamasıdır.  Bugün yeni gelişen dolgu sistemleriyle yavaş yavaş terkedilmekte ancak kompozit dolgunun yapılmasının mümkün olmadığı izolasyon problemleri olan arka diş bölgelerinde nadir de olsa tercih edilmektedir.
 
Son zamanlarda amalgam dolgunun  içindeki cıva nedeniyle tehlikeli olduğu ileri sürülse de bilimsel olarak kesin bir yargıya varılmamıştır. O nedenle benim tercihim dişle uyumu iyi olan ve cilası bozulmamış amalgam dolguları değiştirmekten yana değildir.  Buna rağmen kliniğimde yeni bir dolgu yapacaksam amalgamı en son çare olarak düşünmekteyim.
 
Mineral dolgular: çeşitli mineral yapılı siman benzeri materyallerle yapılan dolgulardır. Özetle kompozit ve amalgam materyalleri arasında bir dolgudur diyebiliriz. Kompozit ve amalgamı dezavantajları sebebiyle uygulayamadığımız dişlerde bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Hem sağlam hem de beyaz renkte olması hem de kompozit kadar hassas bir teknik gerektirmemesi tercih sebebidir.
 
İnley onley overley: bu dolgular porselen veya kompozit malzemelerden hazırlanırlar. Çürük temizlendikten sonra o bölgeden hassas bir ölçü alınır ve dolgu ağız içinde değil laboratuvarda hazırlanır. Diş hekimine hazır olarak gelen dolgu hazırlanan dişe kuvvetli adeziv sistemlerle yapıştırılır. Dolgunun ağız dışında hazırlanması işlene bilirliğini ve sağlamlığını önemli ölçüde artırmaktadır. Bu dolguların en büyük dezavantajı ise maliyetlerinin yüksek olmasıdır.
 
SİZİN İHTİYAÇLARINIZA EN UYGUN TEDAVİYİ DOKTORUNUZA MUAYENE OLARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.
AYRICA AĞIZ HİJYENİ İÇİN GEREKLİ BİLGİLERİ VE DOĞRU TEKNİKLERİ DANIŞMAK İÇİNDE KLİNİĞİMİZİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

 
 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- Diş Çekimi
- Çocuk Diş Hekimliği
- Kanal Tedavisi
- PRF – PRP Uygulamaları
- Genel Diş Hekimliği Hizmetleri
- Protez Uygulamaları
- Laminate Uygulamaları
- İmplant
- Full Porselen Kaplama
- Beyazlatma
- Ortodontik Tedaviler
 
 
Pro WEB